BIO-TALENT
W maju 2013 r. IGR PAN zgłosił projekt na utworzenie Katedry Europejskiej Przestrzeni Badawczej w ramach pilotażowego konkursu (FP7-ERAChairs-PilotCall-2013). Celem inicjatywy ERA Chairs jest wspomożenie wysiłków uniwersytetów oraz instytucji badawczych zmierzających do osiągnięcia doskonałości naukowej niezbędnej do konkurowania na poziomie międzynarodowym poprzez przyciągnięcie wybitnych naukowców.
Czytaj więcej
Projekt ERA-Chairs zatytułowany "The Creation of the Department of Integrative Plant Biology (akronim BIO-TALENT)" ma na celu utworzenie w naszym Instytucie nowego Zakładu Integracyjnej Biologii Roślin, który kierowany będzie przez wybitnego naukowca o światowej renomie zatrudnionego w wyniku procedury konkursowej w ogłoszonej w krajach Unii Europejskiej. Jego zespół składać się będzie z 6 naukowców na różnych etapach kariery naukowej, w tym 2 doktorantów. Przewidujemy, iż przynajmniej jeden z doktoratów będzie realizowany w formie zbliżonej do doktoratu przemysłowego (European Industrial Doctorate). Ponadto na ostatnie 3 lata trwania projektu zatrudniony zostanie broker innowacji, do którego obowiązków będzie należała pomoc w komercjalizacji wyników badań uzyskanych w naszym Instytucie. Projekt ERA-Chairs będzie realizowany w IGR PAN począwszy od połowy roku 2014 przez okres pięciu lat, a jego budżet wynosi blisko 2,4 mln euro.
HR Excellence in Research
W dniu 20 stycznia 2014 r. Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk został wyróżniony przez Komisję Europejską prestiżowym logo "Human Resources Excellence in Research". Wyróżnienie to oznacza, że Instytut spełnia zalecenia zawarte w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych (tzw. Karta i Kodeks). Dokumenty te zostały przyjęte przez Komisję Europejską w 2005 roku i adresowane są do pracowników naukowych, ich pracodawców oraz podmiotów finansujących badania.
Czytaj więcej
Karta opisuje prawa, zakres obowiązków i uprawnienia, jakim podlegają naukowcy, jak również zatrudniające ich instytucje oraz podmioty zapewniające środki na finansowanie badań naukowych. Natomiast Kodeks reguluje zasady rekrutacji pracowników, których instytucje powinny przestrzegać, zapewniając równe traktowanie wszystkich naukowców.
Przyznawanie logo HR Excellence in Research jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w Unii Europejskiej. Komisja Europejska promuje takie instytucje wśród środowiska naukowego jako te, które zapewniają naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju. Do tej pory 170 instytucji z 23 krajów europejskich otrzymało prawo do posługiwania się tym logo, w tym następujące instytucje z Polski: Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego oraz Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
6. Tydzień Mózgu w Poznaniu - zapowiedź
Już niedługo, w dniach 10-14 marca br., obchodzony będzie w Poznaniu Światowy Tydzień Mózgu (ang. Brain Awareness Week). Jest to święto
mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu.
Impreza jest częścią "Światowego Tygodnia Mózgu", koordynowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu -
DANA Alliance for the Brain.Czytaj więcej
W tym samym terminie - zawsze w marcu - podobne imprezy organizowane są na całym świecie, w tym także w kilku ośrodkach naukowych w Polsce.
Obchodzone od 1996 r. - pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, w Polsce od 1999 roku, a w Poznaniu od 2009 r.
Tegoroczona edycja Światowego Tygodnia Mózgu w Poznaniu będzie
6. organizowaną przez Oddział PAN w Poznaniu, wspólnie z Instytutem Genetyki Człowieka PAN i Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN.
Impreza adresowana jest do szerokiej publiczności w różnym wieku, szczególnie młodzieży. Wykłady mają charakter popularnonaukowy. Ich celem jest popularyzacja w społeczeństwie aktualnej wiedzy płynącej z badań naukowych nad mózgiem
i układem nerwowym.
Zapraszamy!